OBLIKOVNA IN NAVDIHOVALEC PLEČNIK

OBLIKOVNA IN NAVDIHOVALEC PLEČNIK

 

Avtorji so se proučevanja in odzivanja na arhitekturne stvaritve Jožeta Plečnika odzvali skozi tri načine gledanja: risarski, fotografski in prostorsko-digitalni. Če stavbe kakor koli tudi nezavedno delujejo na nas, potem to zagotovo drži za arhitekturo velikega mojstra, saj je do potankosti urejal razmerja in vanje celo zakodiral različna sporočila ali citate. Simbolika števil je bila njegova stalna skrita spremljevalka, s katero se je očitno veliko ukvarjal. Za mlade ustvarjalce, ki se šolajo v navdihujočem ambientu, ne samo Križank, je podrobnejši vpogled v okolje skladne in harmonično urejene arhitekture pomembna raziskovalna izkušnja, ki se, iz nezavednega pozitivnega vpliva vsakodnevnega sprehoda skozi mesto, spremeni v interpretacijo v obliki fotografije, risbe ali tridimenzionalnega modela.

Število tri je simbolno zelo močno, nenazadnje se vsaj trikrat ponovi že pri naših državnih simbolih – kot trobojnica, triglav, tri zvezde in je najenostavnejši približek matematične konstante PI. Vse dobre stvari so tri; število tri simbolizira duh, življenje, materijo, primarne barve so prav tako tri … preteklost, sedanjost prihodnost pa je moč začutiti skozi likovna dela dijakov, ki so jih mentorirali profesorji: Peter Rau, Igor Kregar in Uroš Acman; vsak s svojega strokovnega področja.

Razstava je nastala v Plečnikovem letu 2017.

Morda vam bo všeč tudi...