Sonja Tavčar Skaberne: SKULPTURE 1980 – 2010, 23.12.2020 – 31.1.2021

Pogled v vzvratno ogledalo akademske kiparke Sonje Tavčar Skaberne priča o obsežnem in likovno prepričljivem opusu. Kiparstvo je oblikovalo in zaznamovalo njeno življenje ter ji omogočilo  uresničevati neizživeto. Prisegala je na lastno ikonografijo, figura, najpogosteje kot ženski akt je bila v središču njenega zanimanja. Pomembne in posebne so tudi cvetne kompozicije, uresničene v reliefnih in prostostoječih upodobitvah, v prvinski barvi gline in  polikromaciji.

 Iz besedila Anamarije Stibilj Šajn.

Sonja Tavčar Skaberne (1931, Ljubljana) je po končani gimnaziji študirala kiparstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani (profesorji Frančišek Smerdu, Zdenko Kalin, Karel Putrih), kjer je diplomirala leta 1958. Nato se je eno leto izpopolnjevala  na likovni akademiji v Düsseldorfu in eno leto (1960) delala v takratni Zahodni Nemčiji kot kiparski restavrator po gradovih. Med leti 1960 in 1983 je bila zaposlena kot likovni pedagog in vseskozi  aktivno ustvarjala tudi kot kiparka. Za svoje delo je prejela več nagrad in priznaj. Živi v Ljubljani in je najstarejša živeča slovenska kiparka. Umetničino ustvarjanje je razdeljeno na cikluse: Mala in srednja  klasična plastika, Cvetje, Miniature, Reliefi, Ljubezen, Eros in Psiha, Nirvana, Embrio, Ikona  in Čas.

Sonja Tavčar Skaberne, Deklica in zlatoust, foto: Janez Marolt
Sonja Tavčar Skaberne, Dovršeno I (zadaj), foto: Janez Marolt
Sonja Tavčar Skaberne, Pokora, foto: Janez Marolt
postavitev v Galeriji DLUL , foto Gvido Komar
postavitev v Galeriji DLUL, foto Gvido Komar
postavitev v Galeriji DLUL, foto: Gvido Komar
postavitev v Galeriji DLUL, foto: Gvido Komar
iz postavitve v Galeriji DLUL, foto: Gvido Komar
Šopek po fantaziji, foto: Janez Marolt

besedilo zgibanke v pdf je dostopno tukaj:

Virtualni sprehod po razstavi si lahko ogledate tukaj:

<p><iframe src=”https://www.marolt-photography.com/Virtual_tours/Skaberne_DLUL/DLUL.html” scrolling=”no” width=”100%” height=”650″></iframe></p>

in še predstavitev celotne strani avtorja Janeza Marolta

<p><iframe src=”https://marolt-photography.com/virtualni-sprehod-sonja-tavcar-skaberne-skulpture-1980-2010/” scrolling=”no” width=”100%” height=”100%”></iframe></p>

Morda vam bo všeč tudi...