Andreja Peklar POPOTNICI

Andreja Peklar POPOTNICI

od 5. 1. 2024 na ploščadi Ajdovščina v Ljubljani

Andreja Peklar je ilustratorka in avtorica knjig za otroke. Na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani je diplomirala iz slikarstva Poleg avtorskih slikanic, ki so bile do sedaj prevedene v več kot 10 jezikov, je z ilustracijami opremila tudi številne knjige drugih avtorjev, učbenike in revije. Imela je vrsto samostojnih razstav, razstavlja tudi na pomembnih selekcioniranih razstavah ilustracij tako doma kot v tujini, kjer je za svoje delo prejela različna priznanja in nagrade, med drugim nagrado Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico (2019, 2017, 2006), prvo nagrado na razstavi ilustracij v Šardži, nagrado Purple Island – Nami Concours v Koreji in druge. Leta 2018 so bile njene ilustracije izbrane na eno najvidnejših razstav ilustracij na knjižnem sejmu v Bologni.

»Največji izziv pri ilustriranju se mi zdi, kako upodobiti povedano, ne da bi ponavljal v sliki tisto, kar je v besedah že izraženo. Da najdeš formo, ki sicer upodobi vse potrebno, a hkrati da še nekaj, česar v besedah ni najti neposredno. Upodobiti pomen celote ob posameznostih. In ujeti atmosfero besedila. Pri snovanju avtorske slikanice, pa je moj način dela takšen, da se besedilo, zgodba in njena vizualizacija ves čas prepletata. Ne napišem najprej zgodbe, ki bi jo potem ilustrirala, kot je v primeru, ko je avtor besedila nekdo drug. Včasih dobim idejo preko kakšne zanimive, posebne vizualne informacije, ki vzbudi mojo domišljijo, porodi idejo … Potem oboje nekako sočasno gradim in strukturiram.«

 

 

Morda vam bo všeč tudi...