Darko Golija: SANTORINI TRIO+, od 17.10.2018 do 16.11.2018, Veselov vrt

 

SANTORINI TRIO +
Darko Golija

 

Odprtje: 17. oktober ob 18. uri na Veselovem vrtu, Komenskega 8, Ljubljana

Razstava bo na ogled do 16. novembra  2018.

Kustos razstave: Sarival Sosič

 

 

Akademski kipar Darko Golija je razstavo z naslovom Santorini trio + 

postavil na Veselovem vrtu (Komenskega 8). Umetnik gradi likovni jezik na odnosih med fleksibilnostjo kovinske likovne materije in izpostavlja tudi ikonografsko globino podob, nato preučuje čiste forme, njihove jasne razmejitve in povezovanja bodisi v ritme vertikal, horizontal ali pa valujočih linij, ki sproščajo sicer  geometrično natančno strukturirane skulpture. Njegova  kiparska telesa na določenem mestu, na izpostavljenem predelu dobijo dominanten poudarek, nekakšen detajl, ki v danem kipu ponazori njegovo vsebinsko jedro. Lahko tudi razlagalno noto ali pa je zgolj spodbujajoč akcent, ki naj zadrži gledalčeve poglede in spodbudi premislek ali čustveno asociativnost in prav izstopajoči elementi, znaki čutenja in razmišljanja zgostijo odprto, prehodno formo v zgoščeno misel ter čutno aktivno kiparsko delo, kar kiparju omogoča in potrjuje njegovo prepoznavnost oziroma posebnost v sodobni slovenski likovni zgodbi.

Sarival Sosič

 

 

Darko Golija (1965, Maribor) je leta 1989 diplomiral iz kiparstva na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost. Tam je nadaljeval podiplomski študij kiparstva pri prof. Slavku Tihcu in ga 1993 zaključil pri prof. Luju Vodopivcu. Je redni profesor za kiparstvo na Oddelku za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru. Samostojno razstavlja od leta 1988. Za svoje ustvarjanje je prejel pomembne nagrade tako doma (npr. Študentska Prešernova nagrada za kiparstvo, 1989; Županova nagrada, Ljubljana, 2007) kot v tujini (npr. Nagrada The Elizabeth Greenshields Foundation, Montreal, 1990; Nagrada II. regionalne razstave male plastike v Zalaegerszegu, 1998). Živi in ustvarja v Mariboru.

 

 

 

Morda vam bo všeč tudi...