Aleksij KOBAL: TRIGLAVSKI KIKLOPI

Vabljeni na ploščad Ajdovščina, kjer bodo Kobalovi Kiklopi vladali do predvidoma 15. februarja 2023.
 
 
Triptih neposredno izpljune iz antične Odisejeve prigode s Polifemom v matično triglavsko prispodobo treh domačih enookih velikanov. Zatorej v ozadju ni neba niti votline, le zlovešča neskončnost strupenega zelenila; spletena mreža neusmiljenih vzorcev, ki jih bratje kiklopi vztrajno in z veliko mero ljubezni vzgajajo v ogromnih laboratorijskih posodah. Vprašanje, ki ga triptih odpira, pa ne zadeva toliko teh vzorcev, ki jih lahko razumemo kot otroke otrok ali bolje rečeno podtaknjence, ali še bolje podmladke, temveč ga naslavlja prav na gledalca: kdo bo torej tisti Odisej, ki bo zmogel kiklopom iztakniti oči in pobegniti iz začaranega triglavskega kraljestva?
 
Aleksij Kobal (1962, Koper) je leta 1986 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorju Janezu Berniku. Podiplomski študij iz slikarstva je zaključil leta 1993 pri profesorici Metki Krašovec. Sodeloval je na številnih skupinskih razstavah in priredil več samostojnih razstav. Leta 2009 je pri Cankarjevi založbi izšel njegov prvenec z naslovom Glas, leta 2022 pa je pri založbi Sanje izšlo njegovo drugo knjižno delo Topologija Zlatoroga. Za likovno udejstvovanje je prejel več priznanj in nagrad, leta 2016 tudi nagrado Prešernovega sklada. Kot svobodni umetnik živi in dela v Ljubljani.
 
Projekt so omogočili:
 

Morda vam bo všeč tudi...